Anasayfa Biz Kimiz
 

BİZ KİMİZ

 

SBB Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri Ltd.Şti.,
2006 yılında, 20 yıllık bilgi ve uluslararası tecrübeleri ile, şirketlerin daha verimli ve etkin çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla
İlkay Saraçoğlu tarafından kurulmuştur.

"Biz bir Aileyiz; Siz, Biz ve Başarı" yı prensip edinen SBB Danışmanlık :
Yönetim, AR-GE, Kalite, Verimlilik, Planlama ve Malzeme Yönetim alanında firmalara danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri veren bir danışmanlık firmasıdır. Müşteri ihtiyaçları doğrultusunda yönetim, kişisel gelişim, AR-GE, kalite, satış ve pazarlama, bilgisayar eğitimleri vermektedir.


Dr. İlkay Saraçoğlu

1988 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden bölüm birincisi, fakülte ikincisi olarak mezun oldu.
Profesyonel iş yaşamına 1988’de ORCANER Motor ve Silindir Gömlekleri A.Ş’de Endüstri Mühendisi olarak başladı. İş ve zaman etüdü çalışmalarını yaptı.
1989’da VESTEL Elektonik San.A.Ş.’de Üretim Planlama ve Stok Kontrol Bölümünde Planlama Mühendisi olarak çalışmaya başladı. Satış hedefleri doğrultusunda günlük, aylık ve yıllık TV üretim planlarının hazırlanması, üretim iş emirlerinin verilmesi, ürün ağaçlarının hazırlanması , malzemelerin depodan üretime akışının sağlanması , depo ve üretim sahasının dönemsel sayımlarının yapılması ve üretimin takibi çalışmalarında bulundu. Vestel’de çalışırken D.E.Ü Endüstri Mühendisliği Bölümünde yüksek lisans yapmaya başladı.
1994’de D.E.Ü. Endüstri Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevliliği sınavını kazanarak Vestel’den ayrılıp üniversitede çalışmaya başladı. Yüksek Lisansını 1995 yılında “Alternatif stratejiler geliştirmek için çok ürünlü, çok periyodlu bütünleşik üretim planlama modellerinin kurulması” konulu tezi ile bitirmiştir.
1997 yılında Vestel’de Lojistik Planlama Şefi olarak çalışmaya başladı. Planlama Bölümünün daha etkin çalışması için çözümler araştırdı, satış bütçelerine uygun uzun dönem malzeme ve kapasite planlaması yaptı. SAP R/3 ile birlikte yeni organizasyonun yapılandırılması, eleman seçimi ve eğitimlerinden sorumlu oldu. MRP parametrelerini hesaplayarak Vestel için uygulanacak sistemin SAP R/3’e uygulanmasını sağladı ve kullanıcı eğitimlerini verdi. Aktif stok seviyelerinin istenen seviyelere indirilmesi ve atıl stokların eritilmesi çalışmalarında bulundu.
1999’da TELSİM’de Malzeme Yönetim Müdürü olarak göreve başladı. Malzeme Yönetim sisteminin geliştirilmesi, elemanların eğitilmesi, SAP R/3 MRP modülünün uyarlanması , Malzeme planlama parametrelerinin belirlenmesi, baz istasyon kurma hedefleri doğrultusunda minimum stok seviyesi ve maksimum servis düzeyine ulaşılması için gerekli malzemelerin planlanması, siparişlerin geçilmesi ve istenilen zamanda depoda olmasının sağlanması çalışmalarında bulundu.Telsim’de ilk defa MTBF değerlerine gore Yedek malzeme yönetim sistemini geliştirdi.
2003 Mayıs ayında Telsim’den ayrıldı.

2006 yılında SBB Danışmanlık ve Eğitim Hizmetlerinin kurucu üyesi, eğitimci ve danışmanı olarak çalışmaya başladı. 13 yıl ara verdiği doktora eğitimini Mayıs 2014’te “A genetic algorithm approach for a multi-product multi-period continuous review inventory model with deterministic and variable demand” konulu teziyle tamamladı. Çalışması 2014 Temmuz ayında uluslararası prestijli bir dergi olan “Expert Systems with Applications” dergisinde yayınlandı. 2014 Temmuz ayında Barcelona’da gerçekleşen IFORS2014 kongresinde makalesinin sunumunu gerçekleştirdi.

SAP R/3 Malzeme Yönetimi (MM), Üretim Planlama (PP) modülleri konusunda şirket içi uygulama tecrübesine sahip olan İlkay Saraçoğlu, üretim planlama, stokların istenilen seviyeye indirilmesi ve sistemin kurulması çalışmaları ile malzeme yönetim konusunda deneyimi bulunmaktadır. İstanbul Gelişim Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesi olarak Simülasyon, Proje Yönetimi, Girişimcilik, Üretim Planlama ve Kontrol, Veri Tabanı Yönetimi ve Altı Sigma derslerini vermektedir.

SBB Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri kurucu üyesi, eğitimci ve danışmanı olarak çalışmalarını yürütmekte ve akademik çalışmalarına devam etmektedir.

İlkay Saraçoğlu, evli olup, ,iki çocuk annesidir.


Tüm Hakkı Saklıdır.© 2008 SBB Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri